FORCE wyłącznik zapłonu - kill switch - sterowany z RC

  • Producent: SETLO
  • Waga: 50 g
FORCE wyłącznik zapłonu - kill switch - sterowany z RC
BEZPIECZEŃSTWO ponad wszystko!
Wyłączniki zapłonu (kill switch) oparte na transmisji światłowodowej. Zaprojektowane w celu maksymalnego zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z silników benzynowych.
force ignition cutoff

Światłowodowy wyłącznik zapłonu zaprojektowany został specjalnie dla dużych modeli zasilanych silnikami benzynowymi z elektronicznym zapłonem iskrowym. Głównym jego zadaniem jest separacja obwodów zasilających odbiornik i osprzęt RC od obwodu zasilania aparatu zapłonowego mogącego powodować silne zakłócenia elektromagnetyczne, a w efekcie czego utratę kontroli nad modelem. Wyłącznik FORCE znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo utraty zasięgu oraz kontroli nad modelem. Dając jednocześnie możliwość awaryjnego wyłączenia silnika benzynowego na kilka sposobów.

Wyłącznik FORCE został wyposażony funkcje dodatkowo podnoszące bezpieczeństwo podczas uprawiania tego pięknego hobby:

- Światłowodowy tor sterowania aparatem zapłonowym (ZAŁ- WYŁ)
Całkowita odporność na zakłócenia elektromagnetyczne indukowane w aparacie zapłonowym poprzez odseparowanie obwodów na odległość minimum 30 cm.

- Funkcja włączania i wyłączania zapłonu wprost z aparatury RC
Stosowana do wyłączenia silnika, również w razie awarii serwa przepustnicy,

- Zabezpieczenie kolejności załączenia zapłonu
W momencie gdy podczas uruchamiania aparatury przełącznik zapłonu jest w pozycji "załączony" zapłon NIE ZAŁĄCZY SIĘ! Zabezpiecza to przed niespodziewanym uruchomieniem silnika. Aby załączyć zapłon należy najpierw ustawić przełącznik w pozycję "WYŁ" a następnie "ZAŁ". (zasada działania podobna jak w regulatorach silników elektrycznych)

- Funkcja Fail-Safe
Możliwa do ustawienia funkcja Fail-Safe. Na wypadek wystąpienia braku łączności z modelem na czas dłuższy niż 0,5 sek. zostaje wyłączony zapłon a tym samym zgaszony silnik.

- Dioda sygnalizująca stan pracy
Wyraźnie widoczna dioda sygnalizująca czy aparat zapłonowy jest wyłączony czy załączony. Dodatkowo dioda pełni ważną rolę sygnalizacyjną w wypadku zatrzymania silnika poprzez wystąpienie zakłócenia i przejście w tryb Fail-Safe, lub problemów z instalacją elektryczną.

Podczas wystąpienia zakłócenia przez czas dłuższy niż 0,5 sekundy, urządzenie wprowadzane jest w trzeci stan pracy (F-S) powodujący zgaszenie silnika oraz mruganie diody. Dioda będzie mrugać nadal po ustaniu zakłócenia, a więc również po wylądowaniu. W ten sposób informuje o tym z jakich powodów silnik przestał pracować w powietrzu. Zmiana położenia przełącznika na aparaturze również nie kasuje błędu migania diody. Aby zresetować sygnalizację Fail-Safe (mruganie) należy wyłączyć i załączyć ponownie zasilanie FORCE wyłącznikiem głównym.

Silnik zostanie zgaszony a dioda zacznie mrugać w przypadku gdy:
- wystąpi utrata zasięgu na dłużej niż 0,5 sek.
- wadliwego zasilania odbiornika RC (przerwy z zasilaniem lub jego brak)
- mechanicznego uszkodzenia światłowodu
- wadliwego zasilania układu zapłonowego (przerwy z zasilaniem)

- Szerokie progi tolerancji napięcia zasilania Wyłącznik FORCE działa poprawnie już od 3,6V po stronie odbiornika RC, oraz 3,6V po stronie zasilania zapłonu. Maksymalne dozwolone napięcia zasilania po obu stronach to 13,0V. Maksymalny pobór prądu przez aparat zapłonowy wynosi 5,0A ciągły i 30,0A chwilowy.

Wyłącznik FORCE składa się z modułu nadajnika światłowodowego wpinanego w odbiornik RC i zasilanego wprost z niego. Modułu odbiornika światłowodowego wraz z wyłącznikiem zapłonu i diodą sygnalizacyjną zasilanego z akumulatora zapłonu. Przewodu światłowodowego. Do poprawnego działania urządzenie wymaga osobnego kanału z odbiornika.

 
Dane techniczne

Nadajnik światłowodowy
- wymiary: 35mm x 11mm x 13mm
- przewód: Futaba żeński, 300mm
- zasilanie: 3,6V - 13,0V
* 2 - 3 x (LiPo/Li-Ion/LiFe)
* 4 - 9 x (NiMh/NiCd)
- ciężar: ~ 10,0 gram

 

 

 

Odbiornik światłowodowy z wyłącznikiem
- wymiary: 47mm x 22mm x 13 mm
- przewód zasilania: Futaba / JR męski 150mm
- przewód zapłonu: Futaba żeński 150mm
- przewód diody LED: 300mm dioda (fi)3mm
- zasilanie: 3,6V - 13,0V
* 2 - 3 x (LiPo/Li-Ion/LiFe)
* 4 - 9 x (NiMh/NiCd)
- ciężar: ~ 15,0 gram
- obciążalność: ciągła 5A, chwilowo 30A
FORCE Ignition Cutoff dimensions


Części zamienne:
W razie konieczności dostarczenia częsci zamiennych do sterownika lub jego naprawy po uszkodzeniu mechanicznym prosimy o kontakt

SPARE PARTS