Drony - zaczynamy zabawę

Nowoczesne latawce.

Dron - jakiś czas temu sprzęt tylko dla wybranych, sprzęt tylko do zastosowań profesjonalnych i głównie militarnych itd. A dzisiaj ? Monitoring powietrzny, patrolowanie, dostarczanie przesyłek kurierskich, do tego wspaniała zabawa, nowe obszary w fotografii, filmowaniu i aktywnym spędzaniu czasu wolnego.

Kilka lat temu drony zawitały pod strzechy, wpierw za sprawą modelarzy lotniczych, którzy cały czas szukali nowych sposobów, nowych obszarów itd. Powstawały kolejne konstrukcje i „wynalazki”.

 

Drony głównie dzielimy ze względu na ich układ śmigieł, są to :

- quadrocoptery – drony wyposażone w cztery śmigła

- hexacoptery – drony z sześcioma śmigłami

- octocoptery – drony używające ośmiu śmigieł

 

Foto.1 . Quadrocopter

Drony rozrywkowe – to zarówno małe lekkie konstrukcje sterowane prostymi nadajnikami o małym zasięgu, czasami wyposażone w prostą kamerkę, jak i bardziej skomplikowany sprzęt zaopatrzony w najnowocześniejszą technologię, systemy GPS, czujniki, kamery dużej rozdzielczości, służący głównie do fotografii, filmowania z większych wysokości, oraz latania wyścigowego.

Duży obszar zastosowań hobbistycznych, fotografowanie z powietrza, kręcenie filmów z wakacji,wycieczek, czy też wypadów nad wodę, na narty, wyścigi dronami. Wszystko to ograniczone jedynie naszą kreatywnością. Kupowane w marketach – przykład takiej zabawki na fotografiach 2 i 3, jak i w sklepach typowo modelarskich.

 

Zapraszamy do zapoznania się naszą pełną ofertą : https://www.modelmotor.pl/category/drony

 

 

 

Foto 2. Mini dron

Foto. 3. Zestaw


Modele firmy E-flite

Blade Nano Qx czy też 180 QX HD firmy E-flite to bardziej zaawansowane drony akrobacyjne dające wiele satysfakcji. Modele te posiadają trzy tryby lotu, w tym pełna akrobacja drążkami, a nie dodatkowymi przyciskami. Bardzo odporne na upadki, dające sobie doskonale radę w otwartej przestrzeni przy słabym wietrze.

Dronem tego typu można nauczyć się latać i dron ten może służyć jako trenażer śmigłowca, gdyż swym zachowaniem bardzo przypomina model śmigłowca. Latanie nimi daje więcej satysfakcji od latania znacznie większą i półprofesjonalną maszyną wyposażoną we wszystkie stabilizatory, czujniki, GPS-y itd.

 

 

Foto. 4. Blade Nano QX

Foto. 5. Blade 180 QX


Charakterystyka tych dronów. :

Asystent lotu SAFE™ (Sensor Assisted Flight Envelope)

Wytrzymały, lekki szkielet i bardzo odporna konstrukcja na wszelkie upadki

Mocne silniki szczotkowe

Dodatkowy komplet śmigieł w zestawie

W zestawie kompaktowa ładowarka USB akumulatorów LiPol


Nasza propozycja : https://www.modelmotor.pl/dron-blade-nano-qx-rtf-mode-2.html

 

Rodzina dronów Syma


Gama dronów począwszy od małej i zwinnej X11 przez Symę 5 aż do większej maszyny typu Syma 8

 

Foto.6. Syma X11

Foto.7. Syma X5HC


Syma 11

Model zbudowany jest z wytrzymałego na uderzenia elastycznego tworzywa, można nim latać także na zewnątrz podczas słabego wiatru. Syma X11 wyposażona jest 6-osiowy system stabilizacji (żyroskop), powodujący, że maszyna jest stabilna ale też zwinna i zwrotna. Ponadto posiada 2 tryby lotu (zmienne przyciskiem na pilocie ) - wolny (dla amatora) i szybki (dla zaawansowanych). Model ten idealnie nadaje się do akrobacji, wykonuje przewroty, beczki i podobne triki. Czas lotu to około 8 minut, zasięg praktyczny to 30 metrów, wbudowany 6 osiowy system stabilizacji.


W naszym sklepie : https://www.modelmotor.pl/dron-syma-x11-quadcopter-4ch-2-4ghz.html


Syma 5

Syma X5HCposiada funkcję zawisu, 6-osiowy żyroskop pozwala na zachowanie maksymalnej stabilności w czasie lotu, co skutecznie ułatwia naukę latania jak i dostarczy jeszcze więcej radości z lotu.

Tryb inteligentnej orientacji lotu pozwala na lot do przodu niezależnie od pozycji modelu względem nadajnika. Dzięki temu nie musisz martwić się o utrzymywanie stałej pozycji.

Tryb zawisu pozwala na utrzymanie stałej wysokości bez dodatkowej kontroli.

Kamera o rozdzielczości 2MP pomoże uchwycić w locie niezapomniane widoki dzięki zapisowi bezpośrednio na kartę pamięci, zarówno w formie zdjęć jak i filmów. Czas lotu to około 5-7 minut, zasięg nadajnika – 50 metrów, wymiary modelu 33 x 33 x 11 cm, waga 200 gram.


W zestawie :

- Model Syma X5HC

- Aparatura 2.4GHz 4CH

- Osłony śmigieł

- Zapasowe śmigła x4

- Ładowarka USB

- Kamera

- Czytnik kart pamięci

- Śrubokręt

- Instrukcja obsługi


W naszej ofercie : https://www.modelmotor.pl/syma-syma-x5hc-kamera-2mp-2-4ghz-funkcja-zawisu-zasieg-do-50m.html


Syma 8

Syma 8 wyposażona jest w kamerę HD. Kamera bez stabilizacji, dron ten charakteryzuje się dość dużym udźwigiem i stanowi fajny materiał wyjściowy dla maniaków wszelkich przeróbek, którzy w miejsce tej kamery instalują GOPRO z gimbalem (systemem stabilizacji). Zasięg lotu około 100 metrów, czas lotu do 5-8 minut, kilka trybów lotu.

Jest do dość duży dron, z założonymi osłonami śmigieł jego wymiary to 50 na 50 cm. Waga do lotu to około 650 gram.


W komplecie znajdziemy :

Dron Syma

Kamera HD ze złączem minijack

Nadajnik sterujący pracujący w paśmie 2,4 GHz

Akumulator drona 7,4 V 2000mAh

Ładowarka

Dwa komplety śmigieł – 8 sztuk + osłony

Podwozie

Karta pamięci + czytnik kart

Wkrętak krzyżowy

Komplet śrubek

Instrukcja


Syma cały czas jest rozwijana i pojawiają się na rynku kolejne jej modele, np. w dronie Syma X8W zastosowano dodatkowy nadajnik FPV pozwalający na obserwację i podgląd obrazu na smartfonie, zaś SYMA X8HW została wyposażona w barometryczny system stabilizacji zawisu.


Na poniższych fotografiach Syma X8C

 

 

Foto. 8. Syma X8HC

Foto.9 Syma X8C – nadajnik

 

Nasze propozycje :


Syma X8W : https://www.modelmotor.pl/syma-syma-x8w-2-4ghz-kamera-fpv-0-3mp-radio-2-4ghz-zasieg-do-50m.html

Syma X8HC : https://www.modelmotor.pl/syma-syma-x8hc-kamera-2mp-2-4ghz-funkcja-zawisu-zasieg-do-100m.html

Syma X8G : https://www.modelmotor.pl/syma-syma-x8g-2-4ghz-kamera-hd-5mp-radio-2-4ghz-zasieg-do-100m.html

 

Drony Hubsan

Bardzo ciekawe modele, gdzie Hubsan X4 charakteryzuje się nowoczesnym designem, pozwala na lot zarówno w trybie prostym , jak i w trybie pełni akrobacyjnym bez wspomagania dla zaawansowanych pilotów. Na pokładzie kamera 720p, zaś sam dron ładnie oświetlony diodami LED, fantastycznie prezentuję się w trakcie lotu nocnego.


Opis : https://www.modelmotor.pl/dron-quadrocopter-hubsan-x4-h107c.html


Hubsan X4 H502E – perła w tej kategorii cenowej, na pokładzie drona znajdziemy stabilizację GPS z funkcją automatycznego powrotu do miejsca startu ( Return To Home), system automatycznego utrzymania wysokości , kamerę HD o rozdzielczości 720p, napęd silnikami bezszczotkowymi, czas lotu w granicach 12 minut, mała masa około 140 gram.


Opis : https://www.modelmotor.pl/dron-quadrocopter-hubsan-x4-h502e.html

 

Inne nasze propozycje to LaTraxAlias – akrobacyjny dron ze sterowanym oświetleniem.

https://www.modelmotor.pl/dron-quadrocopter-latraxalias-rtf.html


Mały dron do fotografii i prób filmowania.

https://www.modelmotor.pl/dron-galaxy-visitor-3-cam.html

 

 

Co wybrać i na co zwracamy uwagę w swoim wyborze ?


Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Z jednej strony zazwyczaj ograniczają nas zasoby finansowe, do tego dochodzi niepewność, czy to tylko chwilowa moda, zachcianka, czy zabawa ta nam się spodoba.

Do czego dron będzie nam głównie służył ?. Rozrywkowe latanie, wyścigi dronów, fotografowanie i filmowanie z powietrza na własny użytek.

Jeśli jasno sprecyzujemy sobie odpowiedzi na te pytania, to pytania nie ma :)


Cechy na które powinniśmy zwrócić uwagę to :


Odporność – tanie drony zabawkowe zazwyczaj wykonane są z plastiku. Modele droższe zbudowane są z dużo odporniejszych materiałów typu laminaty węglowe z elementami z metali i stopów lekkich.


Czas lotu drona oscyluje wokół kilku minut, drony służące nam do filmowania winny wisieć dłużej w powietrzu, czasem optymalnym jest jakieś 20 minut lotu. Stąd też potrzeba zaopatrzenia się w kilka sztuk pakietów zasilających.


Kamera – tańsze modele wyposażone są w kamery bez systemów tłumienia czy też stabilizacji, część droższych modeli wyposażona jest w kamery zawieszone na gimbalach. Uwagę zwracamy na możliwości samej kamery w przypadku tych pierwszych. Istotnym czynnikiem jest rozdzielczość, mocowanie kamery ( gimbal, czy tylko jakieś elementy tłumiące )


Bezpieczeństwo.

Latanie dronami to prócz fajnej zabawy duża odpowiedzialność i świadomość obowiązującego prawa lotniczego. Zakup drona czy to „zabawki w Tesco”, czy też droższego modelu kupionego w sklepie modelarskim wymusza na nas zapoznanie się z zasadami i stosownymi prawami. Dron, czy to zabawka kilku gramowa, czy też cięższy model stanowi duże zagrożenie dla nas i otoczenia. Nic nie zwalnia nas z odpowiedzialności wobec prawa pomimo faktu, że postrzegamy to tylko jako zabawę.
Istotnymi też są znajomość bezpiecznej eksploatacji, przygotowania do lotu i kontroli samego drona przed startem. Po pierwsze winniśmy zapoznać się z samą instrukcją obsługi danego modelu, po drugie drony zazwyczaj zasilane są pakietami typu LiPo, stąd też ważna jest znajomość bezpiecznego używania, ładowania, przechowywania tych pakietów, tutaj pomocnym jest artykuł :

https://modelmotor.pl/webpage/podstawowe-wytyczne-doboru-i-eksploatacji-akumulatorow-li-pol.html


Zasady lotu.


Generalnie kierujemy się kilkoma zasadami.

1.Każdorazowo przed każdym lotem sprawdzamy stan techniczny drona, niedopuszczalne są uszkodzone, poluzowane, nie dokręcone śmigła napędowe, uszkodzone, popękane podwozie, uszkodzona obudowa itd.

2. Nie startujemy dronem z rozładowanym pakietem zasilającym.

3. Nie startujemy dronem , gdy występują nieprawidłowości w funkcjonowaniu nadajnika.

4. Latamy tylko i wyłącznie w zasięgu wzroku

5. Absolutnie nie latamy w pobliżu lotnisk i innych stref zakazanych

6. W żadnym wypadku nie latamy nad ludźmi

7. Nie latamy nad miastami, drogami, budynkami

 

 

Foto. 10.


Zasady bezpiecznego latania, przysługujące prawa i przepisy z tym związane dostępne są pod adresami :

http://latajzglowa.pl/

http://ulc.gov.pl/pl/uav/4002-lataj-z-glowa-kampania-informacyjna-ulc

 

 


wrzesień  2017,  Tomasz Motyl "Motylasty", Zdjęcia: archiwum własne, fotografie : 4,6,7,8,10 – internet.