Kamera Xiaomi Yi 2K, modelarski konkurent GoPro


DJI F450 z kamerą Xiaomi Yi 2K

 

Kamera Mobius A  1K

Kamera Xiaomi Yi 2K

 

 

Ważniejsze dane eksploatacyjne kamery Xiaomi Yi 2K

Przetwornik obrazu

16MP Sony EXMOR R CMOS BSI

Dostępne rozdzielczości video

2K/25/30fps, 1080p/60fps, 1080p/48fps, 1080p/30fps, 1080p/24fps, 960p/60fps, 960p/48fps, 720p/120fps, 720p/60fps, 720p/48fps, 480p/240fps

Interfejsy komunikacujne

WiFi, A/V, HDMI, micro USB

Oprogramowanie zewnętrzne

Yi Action App (Android, iOS)

Pojemność akumulatora

990 mAh (Sony Cell) / 1,2 h pracy

Kąt widzenia obiektywu

155 °

Mocowanie kamery

Gwint w obudowie kamery 1/4"

Karta pamięci

Micro SD o pojemności do do 64 Mb

 

Postanowiłem poszukać do mojego  modelu DJI F450 lepszej kamery, niż używany wcześniej Mobius A. Mobius jest bardzo dobrą kamerą, ale przy panoramowaniu dawał mi lekko szarpany obraz. W dalszym ciągu stosuję Mobiusa jako kamerę pokładową do modeli płatowców.  Ze względu na b.wysoką cenę zarzuciłem pomysł zakupu kamery GoPro, przyjmowanej w takich rozwiązaniach. Planowałem wykonanie dłuższego filmu nad wodą i sama myśl, że mógłbym potencjalnie utopić tak drogi sprzęt sprawiła, że zacząłem szukać czegoś bardziej ekonomicznego. Po przestudiowaniu  kilku wpisów na forum wybrałem dla siebie kamerę Xiaomi Yi 2K.

Jest to kamera z budowy podobna do GoPro, co jest ważną zaletą, gdyż większość gimbali oferowanych na rynku jest dedykowana właśnie pod GoPro. Kamera ta dobrze pasuje do mojego  "budżetowego" gimbala  HSM-2208B,    którego można obecnie nabyć w dobrej cenie. Kamerę Xiaomi Yi  2K   montuje się do gimbala poprzez przykręcenie jej od spodu śrubą fotograficzną 1/4 cala. Kamerę otrzymujemy w minimalnym zestawie bez przkrywki na obiektyw czy filtra UV, które trzeba dokupić dodatkowo najlepiej na Allegro.  Kamera jest ładnie i solidnie wykonana,  występuje w kilku kolorach. Pełna konfiguracja kamery odbywa się po WiFi za pomocą dedykowanego programu narzędziowego "Yi Action App" który można pobrać za darmo na smartfon lub tablet z Androidem ze sklepu np. "Sklep Play". W mojej kamerze do filmowania z powietrza ustawiłem: rozdzielczość kamery na 2K/25fps , pomiar światła na "centralnie ważony"  a domyślny start kamery na "filmowanie". Uaktywniłem też programowo wyjście A/V.  Ze względy na duży kąt obiektywu 155° powodujący zniekształcenie obrazu tzw. "rybie oko" kamera ma możliwość skorygowania tego objawu co też należy wybrać  w jej ustawieniach. Kamera ma wyjście sygnału A/V (w systemie Pal / 25fps lub NTSC/ 30fps) potrzebny do podglądu FPV, który jest wyprowadzony na złącze micro USB. Złącze to służy dodatkowo do odczytu danych karty  pamięci oraz ładowania akumulatora kamery. Gniazda micro USB i HDMI znajdują się w wygodnej pozycji na tylnej ściance kamery.

Wtyczka z rozpisanym sygnałem Video

Rozbieralny wtyk kątowy do samodzielnego wykonania kabla wideo

 

Kabel do odczytu sygnału A/V można kupić jako dodatkowe wyposażenie, ma on jednak tę wadę, że jest w twardym oplocie,  który swoją sztywnością może zakłócać pracę gimbala. Dlatego wykonałem własny giętki przewód kupując rozbieralny kątowy wtyk micro USB  i podłączając cienkie przewody wg pinów jak na zdjęciu. GND oznacza masę, A/V sygnał Video, +5V zasilanie kamery. Do uzyskania obrazu z kamery wystarczą dwa sygnały GND i A/V, które podpinamy do nadajnika FPV.

 

Gimbal HSM-2208B

 

 

Ustawienia gimbala dla kamery Xiaomi Yi 2K

 

Sposób programowania gimbala HSM-2208B przedstawiłem w poprzednich odcinkach przy temacie budowy modelu DJI F450 więc tu nie będę już do niego wracał. Wartości przyjętych nastaw przedstawia tabela powyżej.

 

Xiaomi Yi 2K w akcji - klatka z filmu 

 

Próby z kamerą: pierwsze wykonane próby z kamerą pokazały, że jest ona dobrze stabilizowana przez gimbal oraz ładnie odwzorowuje kolory. Natomiast ostrość filmu (jego odwzorowanie szczegółów) było nie do przyjęcia. Rozpocząłem poszukiwania przyczyny tego stanu rzeczy w internecie i okazało się, że kamera padła ofiarą obecnej mody na "selfie". Fabrycznie na montażu ostrość kamery ustawiana jest na odległość ok. 2 m czyli na tzw. ujęcia z "kija". Dla naszych potrzeb ostrość kamery powinna być ustawiona na nieskończoność. Operacja zmiany ostrości jest możliwa i wymaga wykonania paru czynności. Należy plastikowym narzędziem podważyć przednią część obudowy kamery i ją zdjąć. Obiektyw kamery jest zablokowany w gwincie oprawy "gorącym klejem", który należy delikatnie usunąć - klej nie wtapia się w materiał gwintu więc jest możliwy do usunięcia. Trzeba to zrobić cierpliwie i bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić elektroniki kamery a zwłaszcza biegnącyh na jej wierzchu połączeń taśmowych. Po usunięciu blokad z kleju, można już swobodnie obrócić obiektyw w gwincie. Do regulacji ostrości należy podłączyć kamerę kablem HDMI/miniHDMI do monitora lub dużego TV na którym zostanie wyświetlony podgląd obrazu.  Regulacji ostrości dokonujemy w jasny słoneczny dzień (konieczny dobry kontrast) na obiekcie stojącym powyżej 30 m od kamery. Ja w tym celu ustawiłem swoją kamerą w mieszkaniu na statywie i skierowałem ją poprzez balkon na budynki osiedla. Kręcąc obiektywem kamery starałem się uzyskać jak najostrzejszy obraz oddalonych obiektów widocznych na TV. Po ustawieniu ostrości zablokowałem ponownie gwint obiektywu gorącym klejem i zamknąłem kamerę.  Przy okazji tej operacji przekonałem się, że kamera jest również solidnie wykonana wewnątrz. Link do poglądowego filmu z wykonania regulacji ostrości zamieściłem na końcu artykułu.  Moduł DJI OSD mini - jest uzupełnieniem systemu FPV każdego multicoptera wyposażonego w sterownik DJI Naza. W końcu dojrzałem i ja żeby go założyć. Moduł ten pozwala na wyświetlenie na ekranie monitora FPV graficzno-numerycznych informacji o locie modelu. Po podłączeniu  tego modułu otrzymujemy na ekranie  informacje o stanie pakietu, ilości satelit, wysokości i odległości modelu od pozycji Home, trybu lotu, informacje o prędkości i wznoszeniu modelu, sztuczny horyzont oraz informacje o aktualnym kursie.

 

Moduł DJI Mini OSD

Eran FPV z nałożonymi informacjami OSD

 

Moduł Mini OSD łączymy ze sterownikiem modelu kablem z firmową  wtyczką, natomiast sygnały GND i Video In doprowadzamy do modułu z kamery a sygnały GND i Video Out wyprowadzamy z modułu do nadajnika FPV. Moduł zawiera niezbędne do takiego podłączenia okablowanie w komplecie. Modół Mini OSD jest bardzo przydatny przy filmowaniu, kiedy staramy się utrzymywać stałą bezpieczną wysokość, kontrolować pakiet napędowy w locie, albo obieramy kurs powrotny do pozycji Home. Jest niezastąpiony jeżeli stracimy przypadkiem model z oczu.

 

Edytor filmów: Movavi Video Editor

 

Obróbka filmu z kamery Xiaomi Yi 2K. Do obróbki filmu moim wyjściowym formatem   jest 2K/25/30fps w którym kamera rejestruje obraz. Ażeby otrzymać ładny żywy obraz, należy wybierać dni słoneczne o dobrej przejrzystości powietrza. Najładniejsze ujęcia uzyskać można w godzinach porannych i popołudniowych kiedy słońce pada z boku podkreślając dodatkowo rzeźbę filmowanych obiektów.  Tak przygotowany film, a jest to z reguły kilka różnych ujęć, montujemy i obrabiamy na edytorze video. Do obróbki swoich filmów używam programu Movavi Video Editor. Edytor ten można zakupić internetowo https://goo.gl/3fh4ls w cenie ok. 150 zł. Gotowy zmontowany z dźwiękiem i napisami film jest zapisywany w edytorze z formatu 2K na format Full HD 1920x1080 MP4, który można już przesłać do Internetu. Do oglądania swoich filmów na telewizorze dokonuję często dodatkowej kompresji filmu z formatu MP4 na MKV co powoduje z reguły 3-4 krotne zmniejszenie długości pliku filmu.

 

Xiaomi Yi 2K Park Wodny - klatka z filmu

 

WiFi - kamera ma wbudowany moduł łączności WiFi, który służy do komunikacji z programem konfigurującym kamerę. Zasięg tej łączności to 20-30m. Moduł WiFi załącza się osobnym przyciskiem z boku kamery. Zauważyłem, że włączony w kamerze moduł WiFi zakłóca mi łączność FPV w locie modelu, więc  moduł ten do lotu w kamerze wyłączam. Dzięki WiFi po wykonaniu ujęć, można od razu sprawdzić ich jakość przeglądając film z kamery na telefonie lub tablecie.

Robienie zdjęć - kamera Yi2K może wykonywać zdjęcia z zadanym interwałem czasowym. Przy wykonywaniu zdjęcia na chwilę zanika obraz na monitorze FPV. Czy to wada - raczej nie, bo chwilowy zanik obrazu informuje, że zostało wykonane właśnie zdjęcie. Jeżeli ustawimy dość długi czas pomiędzy zdjęciami np. 15-20 sek to chwilowy zanik obrazu nie będzie miał znaczenia a za to będziemy mieli dość czasu, aby dokładnie ustawić kamerę na wybrany obiekt.

Monitor FPV -klatka z filmu

 

Nad wodą - klatka z filmu

 

Pod adresem goo.gl/FFZNqm można znaleźć film wykonany z modelu quadrocoptera DJI F450 z kamerą Xiaomi Yi 2K na pokładzie. Film wykonany był o różnych porach dnia, również z ujęciami pod słońce. Przy wykonywaniu tego filmu model przebywał cały czas nad wodą, co powodowało pewien dodatkowy stres pilota :-).

Obecna cena kamery Xiaomi Yi 2K w polskich sklepach wynosi ok. 450 zł, czyli stanowi część  ceny kamery GoPro. Myślę, że jest to dobra alternatywa dla amatorskich modelarskich kamer współpracujących z gimbalami.

 

uzupełniające do artykułu linki:

dokładne dane kamery Yi 2K:  goo.gl/ad1Yk5

sklep z gimbalem HSM-2208B: goo.gl/t7aepX

instrukcja gimbala HSM-2208B: goo.gl/mS8acn

driver gimbala do pobrania: goo.gl/HHCy7n

program obsługi gimbala  do pobrania:  goo.gl/2MVWLM

rozbieralna wtyczka kątowa micro USB:  goo.gl/m7xJ52

zakrywka obiektywu i filtr UV do kamery Xiaomi Yi 2K: goo.gl/Xxd6Af

film jak poprawić ustawienie ostrości kamery Xiaomi Yi 2K: goo.gl/ZR0w06

tu można przetestować  lub kupić Movavi Video Editor:  goo.gl/CzoIqG

mój film z lotów nad wodą wykonany kamerą Xiaomi Yi 2K:  goo.gl/FFZNqm

 

 

marzec 2017,  Piotr Kozakow, Zdjęcia: archiwum własne